JAK WYZNACZAĆ ZDROWE GRANICE?

JAK WYZNACZAĆ ZDROWE GRANICE?

Stawianie granic to zdrowy i nieodzowny element samorozwoju. Granice, między tym co akceptujemy, a co niewłaściwe, lub szkodliwe są bardzo ważne. Wprowadzanie tego w życie nie jest łatwe, zwłaszcza, że raczej nie uczą tego w szkole, ale WARTO to robić.

Jak Stawiać granicę, byś asertywnym i dbać o swoje samopoczucie? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania 🙂

 

1. SAMOROZWÓJ

Dzięki stawianiu granic, możesz koncentrować się na tym, co dla Ciebie najważniejsze. Korzystasz z energii na działania, które przynoszą Ci korzyści.

 

2. ZDROWIE UMYSŁU

Jeżeli nie stawiasz granic, pojawia się stres, nerwy, przemęczenie i rutyna. Spada Twoja samoocena i zamiast działać zastanawiasz się „co by było gdyby”.

 

3. SZACUNEK

Jeżeli stawiasz granicę, ludzie traktują Cię z szacunkiem. Zgadzając się zawsze na wszystko, nie zdobywasz „uznania”. Dzięki pokazywaniu na co pozwalasz, a na co nie, możesz budować wspaniałe i zdrowe relacje z odpowiednimi ludźmi.

 

4. UNIKANIE MANIPULACJI

Unikasz manipulatorów. Osób które tylko czekają, żeby coś od Ciebie wyciągnąć, lub wykorzystać Twoją pracę, do własnych celów. Stawianie granic sprawia, że takie osoby raczej się do CIEBIE nie zbliżą.

 

JAK STAWIAĆ W TAKIM RAZIE GRANICE?

1. Rozpoznaj potrzeby.

Musisz wiedzieć czego chcesz. Co chcesz osiągnąć i kiedy to zrobisz.

 

2. Komunikacja

Bądź kulturalny i szanuj innych, ale wyrażaj swoje opinie jasno i konkretnie. Nie bój się mówić NIE jeżeli jest to dla Ciebie dobre.

 

3. Konsekwencja

Jeżeli raz ustalisz swoje granice, przestrzegaj tego. Nie zmieniaj, nie naginaj. Bądź wiarygodny w tym co robisz.

 

4. Nie krzywdź innych.

Stawiaj granicę, ale szanuj innych. To, że ktoś ma inne zdanie, nie znaczy, że masz go atakować. Każdy ma prawo do własnego zdania i póki traktuje Cię z szacunkiem, póty zasługuje na Twój czas i uwagę.

 

5. Granice mogą się zmienić.

W zależności od wieku, etapu życia itd. niektóre granice mogą się zmienić. Warto jednak zadbać o ich spójność. Radykalne przeskakiwanie z danych tematów, czy opinii to kiepski pomysł.

 

Stawianie granic to bardzo ważna umiejętność. Zwłaszcza w czasach gdzie pracujemy dużo, mamy dostęp do ogromnej wiedzy i jesteśmy podatni na mnóstwo rozpraszaczy. Warto skupić się najpierw NA SOBIE. Rozwinąć się, nauczyć asertywności, komunikacji, oraz kilku innych rzeczy. Dopiero potem można pomagać innym i działać na wielką skalę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *