Czy Twój plan jest dobry?

Być może masz plan na swoje życie, na sferę zawodową i prywatną, ale…czy ten plan jest na pewno dobry? Czy konsultowałeś go z kimś? Być może potrzebuje jakiejś korekty bądź zmiany w trakcie Twoich działań. Pamiętaj o tym, gdy będziesz wyznaczał sobie kolejne cele. Jak sprawić, by plan był dobry? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów na usprawnienie swojej pracy.

1.  Korekta

Pamiętaj, że Twój plan nie jest idealny i po drodze będzie wymagał korekty. Nikt nie jest nieomylny i nikt nie jest w stanie stworzyć takiej listy zadań, która będzie odpowiednia na zawsze.

2. Korzystaj z rad innych

Nie chodzi o to, by tworzyć plan w oparciu o zdanie innych, ale warto korzystać z inspiracji jakie daje druga osoba. Być może podczas rozmowy dowiesz się czegoś ciekawego i wprowadzisz jakieś nowe i świeże rozwiązanie do swojego życia.

3. Kilka sztuk

Posiadaj więcej niż jeden plan, zwłaszcza jeśli dotyczy naprawdę poważnych rzeczy. Co się stanie, gdy biznes Ci nie wyjdzie? Jakie działania będziesz musiał podjąć, jeśli Twoje produkty nie będą się sprzedawały tak dobrze jak zakładasz? Poza pierwszym planem warto mieć plan B i plan C, właśnie na wypadek niespodziewanych sytuacji.

4. Doświadczenie innych na wagę złota.

Jeśli znasz kogoś, kto zajmuje się podobną tematyką do Twojej możesz śmiało skorzystać z jego doświadczenia, chociażby po to, by nie popełniać takich samych błędów. Zyskasz dzięki temu czas oraz możliwości o jakich wcześniej nawet nie myślałeś.

5. Twój plan Twoim przyjacielem.

Są rzeczy które musisz zrobić w życiu, ale są też takie, które MOŻESZ. Po co wybierasz się na kurs języka japońskiego skoro Cię to nie interesuje? Nie wybieraj sobie w życiu takich zadań, które będą Cię frustrowały i marnowały Twój czas. Skup się na tym, co sprawia Ci przyjemność i daje konkretne rezultaty.

6. Bądź gotowy na totalne zmiany

Czasami coś nie idzie po naszej myśli, psuje się,    a my sami kurczowo trzymamy się naszego planu. Dobrze jest być zdeterminowanym, ale bywa tak, że trzeba zrezygnować z danego przedsięwzięcia, bo nie przynosi dobrych rezultatów. Zmiany są potrzebne, ale czasami trzeba zmienić coś o 180 stopni. 

Po raz kolejny warto powiedzieć, że dobry plan to duża część sukcesu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wiele w życiu zależy od Ciebie 🙂 Nie możesz przewidzieć wszystkiego, ale warto być przygotowanym na kilka różnych scenariuszy, dlatego tworząc plan warto mieć to z tyłu głowy.

 

Paweł Zieliński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *