Jak przygotować artykuł?

Chcesz stworzyć artykuł. Masz jakiś pomysł, ale brakuje Ci konkretów i motywacji. Co robić…? 🙂 Zapraszam Cię na mój artykuł, który pomoże Ci się zebrać i stworzyć dokładnie to co chcesz. 

1. Motywacja

Co zrobić, by zacząć działać? Pomysł. Masz jakiś zarys, ale nie wiesz dokładnie co chcesz napisać. Stwórz sobie kilka etapów tworzenia wpisu. Możesz do tego wykorzystać zwykłą kartkę papieru. Wyznacz cele.

1. Jaki problem czytelnika pomoże rozwiązać Twój artykuł?

2. W jaki sposób chcesz przekazać wiedzę? Na wesoło, na poważnie?

3. Czy poprzesz swój artykuł jakimiś badaniami, albo konkretnymi przykładami? Jeżeli tak skąd weźmiesz takie dane?

4. Co jest dla Ciebie celem poza rozwiązaniem problemu czytelników?

 2. Przygotowanie i wygląd

W zależności od tego, czy będzie to artykuł naukowy, czy po prostu Twoja opinia opisująca dany temat warto przygotować sobie wcześniej materiały. Książki, artykuły albo jakiś wywiad. Wszystko zależy od Ciebie. Grunt, by treści jakie tworzysz były stworzone tak, by dawać wskazówki i konkretne pomysły na to jak zmienić coś na lepsze, jak być bardziej efektywnym itd.

Jak pisać? Staraj się używać znaków interpunkcyjnych i zwracać na takie rzeczy jak ortografia 🙂 Liczy się również sam wygląd tekstu. Jeżeli chcesz przekazać jak najwięcej wiedzy postaraj się aby byłą czytelna. Duża czcionka przy tytułach odpowiednie odstępy itd. Obrazki czy zdjęcia to dobry pomysł, ale z tym również nie należy przesadzać. Warto skorzystać z wiedzy innych i sprawdzić w jaki sposób tworzą inni. Jakiej używają czcionki, w jaki sposób korzystają ze zdjęć itd. Pamiętaj, że im więcej zdobędziesz wiedzy tym większe prawdopodobieństwo, że stworzysz naprawdę świetny tekst.

3. Obrazki i zdjęcia

Skąd brać zdjęcia i obrazki? W internecie znajdziesz naprawdę sporo darmowych baz danych z obrazkami i zdjęciami, które możesz wykorzystać tworząc swoje własne treści. Jednym z takich miejsc jest strona PIXABAY.
Na niej znajduje się cała masa zdjęć, które są na dodatek łatwo dostępne. Wystarczy po prostu wpisać np. biuro, praca, książki itd i automatycznie wyszuka nam wiele pozycji, które możesz pobrać i wykorzystać w swoim artykule.

4. Marketing i reklama

Jak sprawić, by Twój artykuł był poczytny i dotarł do jak największej ilości osób? Jeżeli tekst, który stworzyłeś będzie 

– rozwiązywał konkretny problem
– przedstawisz wszystko prosto i klarownie
– całość nie będzie okraszona niepotrzebnymi zdjęciami, plikami video i audio 

 Jednym z lepszych sposobów na to, by dotrzeć do większego grona ludzi jest stworzenie strony internetowej i kont na portalach społecznościowych, dzięki którym będziesz mógł przekazywać swoją wiedzę w bardzo szybki i prosty sposób. Takie miejsca oferują również różnego rodzaju reklamy i to również jest dobry pomysł z którego możesz skorzystać. Co jeszcze?
Grupy w internecie zrzeszające ludzi, którzy zajmują się danym tematem. Szycie, malowanie, tworzenie podcastów itd. Znajdziesz ich naprawdę mnóstwo. Wystarczy poszukać i…korzystać z wiedzy jaką oferują inni 🙂


Chcesz tworzyć? W takim razie zrób pierwszy krok i…zacznij działać. Trzymam kciuki za wszystkie Twoje artykuły i projekty, które chciałbyś zrealizować.

Pozdrawiam Paweł Zieliński


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *