Minimalizm, sztuka czy potrzeba?

Puste półki, brak jakichkolwiek ozdób, kilka ubrań i tyle. Tak według wielu wygląda minimalizm. Na szczęście to wcale nie jest prawda 🙂 

Minimalizm to nie tylko posiadanie małej ilości rzeczy, ale także

– porządek (masz mniej rzeczy, masz więcej miejsca i nie musisz żadnych upychać „po kątach”
– wiesz gdzie co masz ( gdy potrzebujesz nagle jakiejś książki, nie musisz szukać jej po całym domu pośród stosów rzeczy „przyda się” idziesz na półkę i bierzesz to czego potrzebujesz bo wiesz, że ZAWSZE tam jest.
– dużo mniej stresów i nerwów (nie musisz zastanawiać się, gdzie klucze od skrzynki, w którym miejscu zostawiłeś rachunek do zapłacenia, czy bilety do kina na seans za pół godziny)

Pamiętaj, że wszystko jest dla ludzi, ale wszystko należy traktować z umiarem, także minimalizm. Nie musisz mieć pustych półek i kilku rzeczy. Wykorzystaj ten temat na własny użytek. Pozbądź się starych ubrań/książek i rzeczy, które „przydają Ci się a nie używasz ich od lat” Pamiętaj, że nie potrzebujesz wszystkiego na raz. Gdy przeczytasz książkę możesz kupić nową, ale starej się po prostu pozbądź. Możesz też skorzystać z biblioteki, jeżeli są to książki np. przygodowe.

Im więcej masz rzeczy, tym mniej możesz skupić się na swoich planach i marzeniach. Gdy kolejny raz zawracasz sobie głowę kluczami, albo szalikiem, który „gdzieś zaginął” pomyśl, ile nerwów i czasu możesz zaoszczędzić, jeśli chodź trochę zmniejszysz ilość posiadanych rzeczy. wszystko przed Tobą dlatego poniżej przedstawiam Ci kilka sposobów na to by zacząć korzystać z minimalizmu.

1. Przejrzyj swoją szafę i półki pod kątem rzeczy, których nie używasz ponad rok. Jeżeli będzie Ci to niepotrzebne (stare ubrania, niewygodne buty, książki sprzed wielu lat itd) pozbądź się ich. Sprzedaj oddaj i spraw sobie więcej miejsca.


2. Spróbuj schować rzeczy, które posiadasz do szafek, tak aby jak najmniej było widoczne na zewnątrz. Dzięki temu zyskasz porządek wizualny i będziesz mógł spokojniej podchodzić do swoich zadań. Brak rozpraszaczy w postaci bałaganu to większa koncentracja na działaniu.

3. Spróbuj ograniczyć swoją garderobę/kuchnię itd do rzeczy, których najczęściej używasz i które naprawdę są Ci potrzebne. Jeżeli masz 5 książek kucharskich spraw, by w Twoim posiadaniu były tylko 3 (lub mniej) chyba, że naprawdę korzystasz ze wszystkich pięciu jakie masz.


Gotowy do zmiany? W takim razie trzymam kciuki za Twoje działania oraz wprowadzanie minimalizmu „na własnych zasadach” 🙂 

Pozdrawiam mega pozytywnie Paweł Zieliński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *