Jak pokonać lenistwo?

Ileż razy zastanawiałeś się na tym jak przełożyć dane obowiązki na potem, tak by nie musieć robić czegoś czego nie lubisz…. 😉 Nie przejmuj się każdy z nas od czasu do czasu ma w sobie lenia. Gorzej, gdy ten leń wychodzi z nas coraz częściej. Wtedy coraz gorzej nam się pracuje, coraz słabiej z naszą kondycją, zdrowiem itd. Jak temu zaradzić? Otóż warto z tym leniem walczyć! A w jaki robić to sposób znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszam serdecznie.


Byłeś kiedyś w takiej sytuacji, w której pomyślałeś, że w sumie to można przełożyć to sprzątanie na jutrzejszy dzień? 😉 A może na przeszkodzie stanął serial w telewizji bądź inne bardzo „WAŻNE” zajęcie? Jeśli tak, przydałoby się pogonić tego lenia który jest w środku nie sądzisz? Metod jest wiele i wszystko zależy od tego czy chcemy go pokonać raz na zawsze (choć tylko w 99%) czy przychodzi do nas od czasu do czasu. 

Metody na pokonanie lenia:

1. Pomyśl, że wykonując niektóre zadania teraz będziesz mógł odpocząć o wiele dłużej.
Jeśli najpierw posprzątasz, zrobisz zakupy na cały tydzień i przeczytasz dany materiał na konferencję w przyszłym tygodniu, pozbędziesz się tych zajęć z tego tygodnia i będziesz mógł wykorzystać ten czas dowolnie. 

2. By zacząć działać, warto usiąść i napisać na kartce wszystkie powody dla których warto zrobić daną rzecz. Np.
Jeżeli masz posprzątać mieszkanie:
– Będę miał wszystko na swoim miejscu zaś poszukiwania ubrań nie zajmą mi pól godziny
– Skoro mieszkanie będzie posprzątane będzie można zaprosić znajomych
– Gdy ogarnę bałagan, znajdę więcej miejsca na zabawę z dziećmi, swoje nowe książki i cokolwiek będę chciał

3. Można motywować się również krótko terminowo, lecz przynosi to efekty tylko w niektórych kwestiach, niewymagających długiego działania. W takim wypadku, można np. słuchać energetycznej muzyki, porozmawiać z kimś i nakręcić się do działania czy po prostu Obejrzeć motywujący film. Taka strategia sprawdza się najlepiej w sytuacji, gdy chcemy wykonać coś prostego np. sprzątnąć dane miejsce, pójść wypożyczyć książki czy przygotować sobie materiały do pracy. Aczkolwiek taka motywacja jest również potrzebna, ponieważ pomaga nam stworzyć tą wewnętrzną, która prowadzi nas do upragnionego większego już celu 🙂


4. Skorzystaj z dobrodziejstw techniki i znajdź takie narzędzia, które pozwolą Ci na efektywną pracę pozbawioną lenistwa.

– Na budzik ustaw sobie aplikację, która by ją wyłączyć wymaga prostego ćwiczenia, potrząsanie telefonem czy innej rozbudzającej rzeczy.

– Program do organizowania dnia, pomoże zaplanować Ci zakupy, wizytę u lekarza i czas na pracę.

– Urządzenia elektroniczne dadzą możliwość szybszej pracy, dzięki której będziesz mógł zająć się innymi rzeczami takimi jak hobby czy odpoczynek

– Serwisy społecznościowe pomogą znaleźć ludzi, którzy będą Cię codziennie motywowali do działania Lenia można pokonać na kilka sposobów, lecz by osiągnąć swój cel i realizować marzenia, trzeba połączyć krótkotrwałą motywację z tą długoterminową 🙂 Bo motywująca muzyka jest potrzebna do tego by zrobić pierwszy krok zaś lista pozytywnych powodów do tego, by utrzymać tą motywację na dłużej.


P.S Apropo motywacji zapraszam Cię serdecznie do artykułu „Prezent, czyli jedno miejsce„. Znajdziesz tam zbiór materiałów związanych z poprawą swojej efektywności oraz narzędziami jakie Ci się w takiej sytuacji przydadzą 🙂


Pozdrawiam mega pozytywnie 
Paweł Zieliński 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *