Co wybrać, tradycyjną naukę, czy samodzielną?

W dzisiejszych czasach mamy dwie sprzeczności. Z jednej strony nowoczesną technologię z drugiej prehistoryczne metody nauczania oraz podejście społeczeństwa rodem z epoki kamienia. Porównanie to jest jak najbardziej na miejscu ponieważ w dzisiejszych czasach zamiast pozytywnego podejścia do rozwoju mamy naukę dat na pamięć, wkuwanie równań z niewiadomą i brak jakichkolwiek umiejętności z zakresu psychologii czy socjologii. Potrafimy powiedzieć, że było takie wydarzenie jak bitwa pod Cedynią, ale nie umiemy porozmawiać z drugim człowiekiem o jego problemie. Poniżej przedstawiam Ci moje własne przemyślenia dotyczące dwóch rodzajów edukacji. Zwykłej i tej świadomej. 

 
Plusy edukacji tradycyjnej:
1. Cały program jest już stworzony
 
2. Uczeń jest „dopasowany” do większości społeczeństwa, więc łatwiej mu się integrować
 
Plusy samodzielnej edukacji:
 
1. Możliwość wyboru naprawdę przydatnych rzeczy, które potem będą potrzebne w życiu.
 
2. Nie marnowanie czasu na „przeciętność” czyli trafienie w klucz na języku polskim i nauka skomplikowanych wzorów matematycznych, których nie użyjemy potem nigdy w życiu.
 
3. Możliwość rozwijania indywidualnych umiejętności nawet, gdy są one nietypowe 
 
4. Optymalne wykorzystanie czasu, który nie jest marnowany na bezsensowne domniemanie „co autor chciał powiedzieć”.
 
Moim zdaniem warto się poważnie zastanowić nad tym, w jaki sposób chcielibyśmy zdobywać widzę zarówno tą typowo szkolną jak i inną (np. Jazda samochodem) Mamy do dyspozycji tradycyjne podejście, oraz takie, które będzie indywidualnym działaniem do danego człowieka i może być o wiele skuteczniejsze. Jeśli Twoim celem jest zdobycie wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej, zastanów się w jaki sposób mógłbyś udoskonalić swoje działania. Korzystanie z tradycyjnej edukacji i poleganie tylko i wyłącznie na jej programie nie przyniesie Ci za dużo dobrego. Owszem, będziesz mógł żyć tak jak większość, ale czy bycie przeciętnym Ci wystarcza? 🙂

Dzisiejsza szkoła nie jest jeszcze przygotowana do tego, by przygotować Cię do tego co chciałbyś robić w życiu. Samokształcenie to podstawa Twojego sukcesu i możliwość realizowania Twoich marzeń, które miałeś od bardzo dawna. Pamiętaj o tym, że im więcej wiedzy zdobywasz we własnym zakresie tym większe masz szanse na osiągnięcie sukcesu.


A jakie Ty mas doświadczenia z tradycyjną nauką i zdobywaniem wiedzy samodzielnie? 🙂

Pozdrawiam mega pozytywnie Paweł Zieliński 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *