Jak przestać odwlekać?

Jutro zrobię trening. Jutro pójdę na zakupy. Jutro zacznę dietę, jutro po raz ostatni kupię niezdrowe jedzenie. Znasz to skądś? W takim razie czas przyjrzeć się temu bliżej. Zawalasz terminy i nie możesz stworzyć dla siebie skutecznej metody działania? A może starasz się wprowadzić w życie jakiś plan, ale nie potrafisz go zacząć, bo coś Ci przeszkadza? W takim razie zapraszam Cię do lektury poniższego wpisu. Znajdziesz w nim dużą dawkę motywacji i konkretnej wiedzy, którą będziesz mógł wykorzystać w praktyce.
 
 
Co zrobić, by przestać odwlekać? Poniżej przedstawiam Ci powody, dla których warto przestać to robić:
 
– Robi się bałagan. Coraz więcej rzeczy zaczyna leżeć na środku pokoju. Wszystko powoli przypomina lej po bombie a Tobie kończą się ubrania i pomysły na to jak znaleźć daną rzecz w tej stercie na środku pokoju. 
 
– Marnujesz czas. Mógłbyś zacząć od zaraz, ale ciągle coś przeszkadza Ci zrealizować zadania. Chcesz spełnić marzenia, i ciągle zastanawiasz się w jaki sposób przenieść to na „jutro”. Jeśli zacząłbyś już dziś, miałbyś do dyspozycji cały jeden dzień więcej 🙂 
 
– Nikt nie traktuje Cię poważnie. Stajesz się bajkopisarzem, który mnóstwo rzeczy opowiada, ale mało realizuje. Obiecuje góry i wielkie zwycięstwa, ale nie potrafi sprostać zadaniom dnia powszedniego. Otoczenie nie bierze pod uwagę Twoich działań, bo wie, że nie uda Ci się zrealizować powierzonych zadań. 
 
– Jesteś coraz bardziej zdenerwowany, ponieważ nie możesz stworzyć spójnej postaci siebie samego. Jesteś niczym ptak miotający się w klatce, który nie potrafi znaleźć wyjścia. Jedni mówią że jesteś leniem, a drudzy że nie powierzą Ci żadnej sprawy bo i tak nie doprowadzisz jej do końca. 
 
Jak temu zaradzić? 
a) Spróbuj zacząć powoli. Najpierw oczyść swoją przestrzeń. Posprzątaj biurko, wynieś ubrania do prania i spraw, by otoczenie mobilizowało Cię do działania, a nie na odwrót. 
 
b) Znajdź dla siebie najwygodniejszy oraz najbardziej przyjazny sposób na planowanie. Może to być kalendarz, albo organizer w telefonie. Jeśli wolisz karteczki samoprzylepne, również możesz z nich skorzystać. Wszystko zależy od tego w jaki sposób wolisz planować przyszłe zadania. Gdy będziesz miał konkretne ramy czasowe, nie będzie już wymówki w postaci „nie mam czasu” albo „to zbyt skomplikowane”. Jeśli zaplanujesz sobie wszystko odpowiednio wcześniej, uwierz mi, że uda Ci się zrealizować nawet najbardziej zaawansowane zadanie. 
 
c) Pomyśl o ile łatwiej, będzie Ci się funkcjonowało, jeśli ludzie wokół Ciebie będą traktować Twoją pracę poważnie. Otoczenie zda sobie sprawę, że jesteś odpowiednią osobą pracującą nad swoim charakterem i nieustannie podnosząca poprzeczkę. 
 
Reasumując
Jeśli chcesz przestać odwlekać:
 
– Sprawdź jak bardzo destruktywnie wpływa to na Twoje życie. 
 
– Zacznij od uporządkowania swojej najbliższej przestrzeni, tak by móc zacząć „od zera”.
 
– Zacznij powoli, korzystając z ułatwień w postaci narzędzi do planowania najbardziej „pasujących” do Ciebie. 
 
 
Temat nie został jeszcze wyczerpany, i jak zapewne słusznie zauważysz da się z niego wycisnąć bardzo dużo. Zachęcam Cię jednak do tego, by zacząć od tych kilku punktów, które będą wystarczające na samym początku 🙂
 
 
Jeśli spodobał Ci się wpis, kliknij łapkę w górę na Facebooku  
i udostępnij post. Zachęcam również do dyskusji w komentarzach na temat odwlekania.
Masz na to swój sposób? Przedstaw go poniżej i Naucz kogoś! 🙂
 
 
Pozdrawiam mega pozytywnie Paweł Zieliński 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *