Jak poprawić swoją efektywność?

Mnóstwo osób, próbuje poprawić swoją efektywność, oraz zwiększyć swoje szanse na sukces. Dzięki coraz lepszemu rozwojowi informacji, mamy świadome społeczeństwo, które pragnie urzeczywistniać swoje marzenia oraz wprowadzać coraz to wyższe standardy życia. Wymagamy więcej, chcemy więcej i pracujemy więcej. Pytanie, które bardzo często sobie zadawałem brzmiało „Jak pracować efektywnie, bym mógł się rozwijać?” 

W pierwszej kolejności lektury, chciałbym byś mi coś obiecał. Otóż proszę Cię byś wygospodarował trochę czasu na przygotowanie wszystkiego co będzie Ci niezbędne do poprawy swojej efektywności. W zamian za to przekaże Ci wiedzę dotyczącą zwiększania produktywności i lepszego wykorzystywania czasu. Gotowy? A więc do dzieła! 🙂


ZAPROJEKTUJ MIEJSCE

Pierwszym krokiem jaki powinieneś poczynić będzie zorganizowanie twojego miejsca pracy. Nie chodzi tutaj o posprzątanie biurka, byś mógł postawić komputer, lecz stworzenie sobie świetnej przestrzeni, gdzie będziesz czuł się dobrze. Miejsce to powinieneś wyposażyć w rzeczy niezbędne do pracy, tak by przerywanie jej było tylko i wyłącznie potrzebą przerwy. Listę rzeczy jakie warto tam mieć zamieszczam poniżej:

– Karteczki samoprzylepne
– Taśma klejąca
– Spinacze
– Długopis i ołówek
– Notatnik
– Ryza białego papieru
– Teczki
– Kosz na śmiecie

BAZA DANYCH, CZYLI JAK GROMADZIĆ INFORMACJE

Dzisiaj, jeśli chcesz coś zapisać zazwyczaj korzystasz z komputera. Teoretycznie do lamusa odchodzą takie rzeczy jak notatniki, kalendarze biurkowe i wszelkiego rodzaju produkty papierowe. Pomimo tego, chcę byś pamiętał o jednym. To ty wybierasz metodę zapisywania pomysłów oraz sposób w jaki będziesz prowadził swoją dokumentację.
   Na co warto zwrócić uwagę w czasie tworzenia archiwum? Przede wszystkim, by cały system był przejrzysty i najbardziej prosty jak tylko się da. Zagmatwane programy, rozpiski zamieszczane w kilku miejscach pokoju, to wszystko to, co wprowadza chaos. Nie możemy się przez to skupić i nie potrafimy odnaleźć pożądanej rzeczy. Wszystkie ważne dokumenty i przedmioty powinny znajdować się dokładnie tam gdzie się ich spodziewasz. Warto przetestować kilka różnych systemów, by stworzyć ten idealnie dopasowany do siebie. 


OPRÓŻNIJ SKRZYNKĘ ODBIORCZĄ

Nie, nie..Nie chodzi mi tylko o tą majlową 😉 Mam na myśli wszystko, co widzisz wokół siebie. Biurko, szafki, ściany, parapet. Cała twoja przestrzeń, zarówno elektroniczna jak i ta fizyczna powinna nabrać nowego wyglądu. Jeśli na pocztę ciągle będą Ci przychodzić wiadomości reklamowe z serwisu, które kiedyś subskrybowałeś, nie uda Ci się efektywnie odpowiadać na firmowe 
e-maile. Z kolei przestrzeń koło biurka, oblepiona plakatami o bliżej nieznanym pochodzeniu będzie nieustannie rozpraszała twoją uwagę. Jeśli posiadasz niepotrzebne rzeczy, prenumeraty i inne gadżety z których i tak nie korzystasz, nie trzymaj ich. I tak się już nie przydadzą, zaś ty dostaniesz dodatkową przestrzeń oraz możliwość odetchnięcia od nadmiaru bodźców. 


DELEGACJA, CZYLI WYJAZD?

Delegowanie zadań daje dwa rezultaty. Pierwszy z nich to strach przed tym, czy inni sobie poradzą z zadaniami jakie im zleciłeś. Zaś drugi daje Ci MNÓSTWO WOLNEGO CZASU DO ZAGOSPODAROWANIA. Sam niejednokrotnie zastanawiam się, czy aby na pewno ta osoba jest w stanie wykonać pracę tak, jak zrobiłbym to ja. W takich momentach, staram się myśleć o tym, że dzięki temu sam mogę poświęcić się czemuś innemu. Zyskuję czas do zagospodarowania, oraz możliwość poprawienia swojej wydajności. Cele jakie możesz osiągać dzięki delegowaniu, są szybciej realizowane, zaś ty sam w lepszym humorze. Osiągnąłeś sukces i zrealizowałeś marzenie, więc możesz realizować kolejne. Doba teoretycznie się nie wydłuża, ale praktycznie masz do dyspozycji więcej czasu na realizowanie naprawdę ważnych zadań. 

SKUTKI ZMIAN

  Praca nie polega na siedzeniu po 8 godzin dziennie za biurkiem, by wypełnić wszystkie dokumenty. To coś więcej niż sposób zarabiania pieniędzy. To czas jaki poświęcasz by być lepszym przedsiębiorcą, studentem czy pracownikiem. Rozwijając jej formy stajesz się coraz lepszy i coraz bardziej wydajny. Dzięki temu możesz poświęcić się rodzinie i swoim zainteresowaniom, na które nie miałeś do tej pory czasu.

 Skoro cały czas robiłeś coś tak samo, musisz coś zmienić, by rezultaty były inne. Jeśli zastosujesz powyższe rady, możesz spodziewać się konkretnych rezultatów, oraz zmiany jaka pojawi się w twoim dotychczasowym funkcjonowaniu. Gotowy na przemianę? W takim razie trzymam kciuki i życzę Ci, byś był produktywny każdego dnia, zaś marzenia spełniały się tak szybko jak tego pragniesz 🙂


Pozdrawiam mega pozytywnie Paweł Zieliński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *