5 pytań, jakie musisz sobie zadać zanim założysz firmę

Chciałbyś założyć własny biznes, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? A może Twoim celem jest założenie firmy, ponieważ od dawna chciałeś to zrobić?

1. Delegujesz czy pracujesz?
 
W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, czy chciałbyś poświęcać się tylko i wyłącznie swojemu projektowi/zadaniu, czy może jesteś w stanie pracować również jako księgowy, sprzątaczka, grafik, itd. Jeśli znajdziesz na to czas, jak najbardziej możesz wszystko ogarnąć. Jednak skoro masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojej przyszłej firmy, zastanów się, czy na pewno dasz radę wszystko sam ogarnąć. Wydawać by się mogło, że to nic trudnego, siadasz przed komputerem, wysyłasz e-mail i po sprawie. Po dłuższym zastanowieniu dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz czasu ( lub kogoś) by zająć się grafiką newslettera, by wysyłać regularne wiadomości do swoich klientów/fanów oraz sprawdzić tekst pod względem literówek. Pamietaj, że delegowanie zadań to nic złego, zaś ludzie za to odpowiedzialny są w stanie zastąpić Cię w wielu czynnościach, zwłaszcza wtedy, gdy zostawisz im konkretne instrukcje. 

2. Środki własne czy użyczone?
 
Pytanie drugie dotyczy środków, jakich chcesz używać do zakładania twojego biznesu. Czy to co masz wystarczy Ci na start? może będziesz potrzebował pożyczki, bądź wsparcia rodziny. Zastanów się w jaki sposób będziesz finansował swoją firmę. Na samym początku być może uda Ci się ogarnąć wszystko samemu, ale po dwóch, trzech miesiącach, możesz chcieć szybszego sprzętu, lepszego komputera, czy elegantszch ubrań, potrzebnych np. ze względu na branżę w jakiej się poruszasz. Pamiętaj, że nie musisz od razu brać kredytu, ale warto byś ogarnął temat wcześniej, by nie stresować się później niepotrzebnie i nie marnować swojego czasu ma poszukiwanie źródeł finansowania.

3. Gdzie będziesz miał swoje miejsce?

 
Czy miejsce do pracy będzie w twoim domu czy w biurze? Wynajmiesz go w formie coworkingu, a może kupisz całe piętro w biurowcu? Pomyśl zawczasu, byś mógł zoorganizować sobie idealne miejsce, gdzie będziesz produktywny zaś praca stanie się przyjemnością. Wyobrażasz sobie swoje idealne biuro? Wielki stół, zielony kolor ścian i panorama na całe miasto. A może twój ideał to mały pokój z biblioteką, gdzie będziesz mógł się maksymalnie skupić i nikt nie będzie Ci przeszkadzał? Stwórz takie miejsce w myślach z potem w rzeczywistym świecie. Pomaluj pokój, wymień meble, kup wygodny fotel. Im bardziej produktywne miejsce tym większe prawdopodobieństwo, że twoja firma będzie poprawnie funkcjonowała zaś tym sam zrealizujesz wszystkie swoje marzenia.

4. Z kim będziesz współpracował
 
W toku swojej działalności na pewno będziesz potrzebował kogoś, kto wydrukuje Ci książkę, dostarczy produkty do sklepu i będzie obsługiwał stronę internetową. Pomyśl, ile czasu możesz zaoszczędzić organizując sobie wcześniej wszystkie te „kontakty”. Jeśli chciałbyś produkować ekologiczne torby i pokrowce na sprzęt elektroniczny dowiedz się, czy ktoś podejmie się ich produkcji. To, że masz świetny projekt i produkt, nie znaczy że uda Ci się wyprodukować to w ilości 1000 sztuk. Skoro wiesz czego będziesz potrzebował zastanów się KTO będzie mógł Ci w tym pomóc. Dostawcy, firmy reklamowe, informatycy, pracownicy fabryki. Wszystkie te osoby będą Ci potrzebne do poprawnego funkcjonowania firmy. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zdecydować się na wielką produkcję.

5. Czy będziesz miał zabezpieczenie?
 
Zastanów się, czy w sytuacji gdy twój biznes nie pójdzie tak jakbyś tego chciał, będziesz miał zabezpieczenie. Pamiętaj o tym, że inwestując wszystkie oszczędności w swoją firmę zostaniesz bez żadnych środków na „czarną godzinę”. Nie namawiam Cię do jakiegoś czarnowidztwa ani myślenia w negatywnych kategoriach, ale pamietaj że zawsze coś może pójść nie tak, chociażby z terminami. Możesz umówić się na miesięczne wypowiedzenie umowy najmu, ale okaże się, że właściciel mieszkania zrobi to wszystko z dnia na dzień. Co zrobisz w takiej sytuacji? Może będziesz zastanawiał się w jaki sposób znaleźć nowe lokum, a być może popadniesz w rozpacz z powodu braku środków na wynajem kolejnego biura? Miej zapasową gotówkę, źródło finansowania itd. Pamiętaj, że możesz oszczędzić sobie naprawdę mnóstwo nerwów, gdy zadbasz o to zawczasu. 

Pozdrawiam mega pozytywnie Paweł Zieliński

P.S jeśli znalazłeś tutaj użyteczną wiedzę, polub fanpaga, by być ze wszystkim na bieżąco 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *