Negatywne opinie, jak je odbierać?

Wersja mp3 do pobrania TUTAJ 🙂 


Czy słyszałeś kiedyś pod swoim adresem nieprzyjemne słowa? A może ktoś skrytykował Cię, bo chciałeś zrobić coś zupełnie inaczej niż wszyscy? W takim razie zetknąłeś się z czymś takim jak negatywna opinia, i uwierz mi, że to nie jest aż takie straszne jak by się mogło wydawać 🙂 Wbrew pozorom, możesz to wykorzystać na własny użytek i właśnie o tym za chwilę. 

Znajdź powód

Jak myślisz, dlaczego ktoś skrytykował twoją pracę? Być może zrobił to bezpodstawnie i tym samym wprowadził Cię w zły nastrój. A może chciał po prostu przekazać informację, że to ty zrobiłeś jakiś błąd i trzeba go po prostu naprawić, by całość funkcjonowała poprawnie. Pamiętaj o tym, że negatywne opinie to nic innego, jak nauka, która będzie procentowała w przyszłości. Jeśli wolisz siąść i zastanawiać się dlaczego świat jest zły, pamiętaj, że im dłużej to robisz tym dłużej nie wykorzystujesz możliwości jakie masz przed sobą. Sprawdź dokładnie czy krytyka jaką kierują w twoją stronę to tylko puste słowa, czy może faktycznie jest na co zwracać uwagę. Nikt nie jest doskonały, dlatego warto byś przeanalizował swoje działania pod kątem własnych niedociągnięć i dopiero w drugiej kolejności zwrócił uwagę na „puste słowa” obserwatorów.

Czy warto się przejmować.

Tak, jeśli masz wątpliwości co do swojej pracy.
Nie, jeśli sprawdziłeś, że wszystkie elementy działają poprawnie, zaś ty widziałeś wszystko z różnych perspektyw. Opowiem Ci pewną historię:

Pewnego razu w małym miasteczku, młody mężczyzna postanowił zostać kowalem. Uzbierał dostateczną liczbę pieniędzy, znalazł budynek, który świetnie się do tego nadawał a potem zaczął swoją pracę. Przez pierwsze kilka miesięcy, ludzie nie przychodzili do niego zbyt często, ze względu na jego wiek, brak znajomości wśród kowali oraz krótki staż kuźni w miasteczku. Młody człowiek pracował bez wytchnienia do bardzo późnych godzin nocnych, zaś wszelką krytykę traktował jako pomoc jaką chcieli mu ofiarować inni. Po dwóch latach, w końcu dorobił się lepszej renomy w okolicy zaś dzięki swojej pomysłowości stał się jednym z bardziej znanych kowali w całym państwie. Pomimo tego, że był zwykłym kowalem okazało się, iż smykałka do pomysłów oraz chęć pracy pozwoliła mu udoskonalić mnóstwo rzeczy, z których ludzie korzystali na co dzień. Pewnego razu do kuźni tego człowieka przybył pewien wędrowiec, który poprosił o podkucie koni oraz naprawę popsutego wozu. Kowal jak zwykle zabrał się do pracy, jednak w toku rozmowy okazało się, że nieznajomy przewozi bardzo cenny ładunek. Fakt, że będzie poruszał się po niebezpiecznych terenach nasunął kowalowi pomysł, by nie tylko naprawić mu wóz, ale również zabezpieczyć ładunek. Niestety nieznajomy nie tylko nie zgodził się na proponowane udoskonalenia, ale skrytykował kowala, że próbuje od niego wyciągnąć pieniądze. Na całe szczęście młody właściciel kuźni, nie pozwolił sobie na negatywne emocje i wziął się do pracy z dwukrotnie większym zaangażowaniem. Po 5 latach został najbogatszym człowiekiem w cały państwie, zaś jego produkty stały się sławne w sąsiednich krajach. 

Jak widać na powyższym przykładzie wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji dostaniemy od kogoś negatywny przekaz. Jeśli umiejętnie wykorzystamy rady innych, w przyszłości będziemy mogli czerpać z tego wielkie zyski. Poprzez pracę nad sobą oraz wiedzę kogoś bardziej doświadczonego, możemy zmienić słowa na lepszą pracę. Pamiętaj o tym, że komentując negatywnie, nie zawsze ktoś chce Cię zdenerwować, lecz pragnie po prostu pomóc. Właśnie dlatego warto podchodzić do wszystkiego na spokojnie. 

Zapraszam Cię do polubienia fanpaga, który informuje na bieżąco o najnowszych wpisach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *