Jak nauczyć się języka obcego?

Wersja Mp3 do pobrania TUTAJ 🙂

Dzisiejszy wpis, jest kolejnym z serii nauki języków obcych i liczę, że przyniesie Ci wiele inspiracji oraz motywację do tego, byś zaczął swoją przygodę z tym tematem. Trzymam za Ciebie kciuki i zapraszam do lektury 🙂

Jak nauczyć się języka obcego? Na pewno nie za szybko i nie na raz 😉 W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji naprawdę wiele różnych narzędzi do nauki języków. Internet daje mnóstwo opcji do wyboru. Filmy, podcasty, nagrania vlogerów. Do wyboru do koloru. Chcesz się czegoś nauczyć? Wszystko przed Tobą. Stwórz plan działania, wyznacz cel i zacznij działać. 

Po pierwsze, czyli zanim zaczniesz cokolwiek 😉

Zanim zapiszesz się na jakikolwiek kurs, kupisz książki i wybierzesz na rozmowę z kimś mówiącym w danym języku, zadaj sobie pytanie Czy chcesz nauczyć się języka, czy tylko poznać kilka słówek i zwrotów? Warto dobrze się zastanowić, by zaoszczędzić sobie frustracji, wydawania pieniędzy i marnowania czasu. Jak wygląda to w praktyce? Słyszymy, że teraz modny jest francuski więc wybieramy taki język na studiach. Zapisujemy się na kurs i wydajemy pieniądze na materiały z których będziemy korzystali przez dni, by potem o nich zapomnieć. Znajome? 🙂 Tak właśnie wygląda słomiany zapał, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, nie pozwalając na realizowanie potrzeb, lecz na spełnianie chwilowych zachcianek. Wszystko to sprawia, że wiedza jaką posiądziemy, staje się niemiarodajna i bardzo płytka, lecz rachunek za kurs oraz książki na półce pozostają 😉

Metoda metodzie nierówna

Każda szkoła językowa, każdy nauczyciel akademicki i native speaker mają swoje własne metody. Warto znaleźć dla siebie najlepszą, zwracając uwagę na swój typ charakteru. Osoby będące introwertykami, niekoniecznie muszą przebywać wśród grupy ludzi, którzy będą non stop mówić. Dla nich będzie to bardzo stresujące i zamiast pomóc przy nauce stworzy odwrotną reakcję. Z kolei osoby lubiące dużo mówić i rozmawiać, nie nauczą się języka obcego słuchając nagrań i czytając książki. Twój charakter ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego warto byś wypróbował wiele metod i sposobów nauki zanim zaczniesz robić to na poważnie. Nie podążaj za modą, nie słuchaj znajomych lecz sprawdź osobiście, jak przyswajasz wiedzę z nagrań a jak np. z rozmowy. 


Sposoby, czyli znajdź swoją inspirację

Poniżej przedstawiam Ci sposoby nauki języków obcych, bazujących na nieszablonowym podejściu do tematu 🙂

– Kupowanie oryginalnych włoskich/niemieckich/hiszpańskich produktów i korzystanie z etykiet, instrukcji obsługi oraz wszelkich napisów.

– Spontaniczna rozmowa z obcokrajowcem w środowisku akademickim

– Śpiewanie piosenek

–  Przebywanie wśród osób posługujących się wyłącznie danym językiem np. w konkretnej dzielnicy miasta

– Pisanie listów do osób, które odwzajemnią się tym samym

– Nazywanie wszelkich rzeczy w otoczeniu tylko w języku obcym

– Oglądanie porannych wiadomości i notowanie najważniejszych wydarzeń

– Odsłuchiwanie swoich ulubionych książek 

– Zakup dobrze znanej gry planszowej w innej wersji językowej

– Jednodniowa wycieczka zagraniczna

– Składanie zamówień w restauracji w obcym języku

– Wykupienie wycieczki po mieście z grupą obcokrajowców

– Lektura prasy codziennej Materiały wideo / filmy  przydatne w czasie nauki języka 

angielskiego: 

1. Extra English 

2. Ted. com 

3. Ororo.tv

4. BBC


niemieckiego:

1. ARD

2. Das Erste Mediathek 

3. My.pass 


francuskiego:

1. Nos annees pension  

2. Filmfra

3. Siostry 

A wy jakie macie metody? 🙂 Może ktoś z was czyta komiksy bądź uczy się jeździć autem, rozmawiając tylko i wyłącznie w obcym języku?


Pozdrawiam mega pozytywnie Paweł Zielińsk

(Zdjęcie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *