Jak zaplanować dzień?

Wersja mp3 do pobrania TUTAJ 🙂


Każdy z nas zastanawia się w jaki sposób dobrze zorganizować sobie dzień. Chcielibyśmy działać produktywnie cały czas i uzyskiwać wielkie profity ze swoich działań, jednak nie zawsze wiemy jak się do tego zabrać. Często negujemy nowe sposoby planowania oraz poprawiania naszej produktywności, zwłaszcza wtedy, gdy nie przynoszą one natychmiastowych rezultatów. Rozwiązanie na bycie lepszą wersją siebie istnieje od dawna, lecz nie zawsze dostrzegamy, że potrzeba czasu oraz chęci do tego by dokonać u siebie zmian. 

Skup się na priorytetach

Nie zawracaj sobie głowy zakupem ketchupu, i nie przejmuj się tym, że musisz wymienić dywan w pokoju. Zacznij od tego co chcesz i musisz zrobić.
Przykładowa lista zadań do wykonania w ciągu dnia powinna wyglądać mniej więcej tak:

1. Pojechać na zakupy spożywcze
2. Odwiedzić chorą siostrę
3. Zawieźć do pralni rzeczy
4. Odkurzyć dom
5. Poczytać wieczorem książkę

Priorytety to rzecz najważniejsza. Bez wyznaczania konkretów polegniemy już na pierwszym zakręcie, gdy będziemy potrzebowali natychmiastowego działania oraz pracy na sto procent. Jeśli nie będziesz próbował znaleźć dla siebie najważniejszych celów do zrobienia nigdy nie uda Ci się pogodzić małej ilości czasu czy braku chęci z nawałem pracy jaki jest przed Tobą.


Planuj na wyrost

Pamiętaj, że rok ma 365 dni zaś miesiąc to długi czas w którym możesz osiągnąć naprawdę wiele, ale tylko wtedy gdy zaczniesz planować swoje życie z trochę większym zapasem. Jeśli pragniesz zaplanować dzień, przejrzyj swoje wydarzenia na najbliższy miesiąc i spróbuj dopasować wszystko tak, by istniał zarówno czas na pracę jak i na odpoczynek. Rozdziel swoje obowiązki na większy okres czasu niż dzień, bo zwyczajnie nie dasz rady podołać wszystkiemu na raz. Jeśli okaże się, że będziesz musiał działać na pół gwizdka, lub przestaniesz otrzymywać zlecenia okaże się, że praca jaką zaplanowałeś na jeden dzień wymaga o wiele więcej czasu. Planowanie na wyrost oznacza przewidywanie przynajmniej tego co możesz zapisać w kalendarzu, czyli wizyty u lekarza, podróży do innego miasta, czy zakupów na święta. Pamiętaj, że to ty odpowiadasz za to co i kiedy wpiszesz w swój plan dnia. 


Korzystaj z udogodnień

Żyjąc w dzisiejszych czasach pamiętaj, że masz do dyspozycji mnóstwo wspaniałych gadżetów, które tylko czekają na to by ułatwić Ci życie. Dzięki internetowi masz do dyspozycji ogromną bazę danych, która pomoże Ci w wielu dziedzinach życia. Zegarek z kalendarzem pozwolą na dokładniejsze planowanie, zaś aplikacja mówiąca jakie rzeczy masz jeszcze zrobić usprawni Twój dzień, ponieważ będziesz wiedział co już udało Ci się zrobić i ile rzeczy ( a także i czasu) potrzebujesz do tego, by zrealizować resztę zadań. Co sprawia, że będzie Ci łatwiej planować? Wybór gadżetów, które inni ludzie polecają zaś ty jeszcze nie spróbowałeś. Warto poszukać dokładnie i przetestować wiele kalendarzy, organizerów oraz sprzętów elektronicznych, wśród których być może uda Ci się znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. 


Przykładów takich narzędzi do planowania jest mnóstwo, ale ja postaram się wskazać Ci trz , byś mógł przetestować i sprawdzić, czy podoba Ci się taka forma organizacji dnia.

Pierwszym z nich jest aplikacja any.do której zadaniem jest zapisywanie planów jakie masz z podziałem na kilka podpunktów. Dzięki przejrzystej grafice możemy w łatwy sposób zaplanować dzień, oraz najbliższy czas. Aplikacja nie jest zbyt skomplikowana więc nie pochłania naszej uwagi wprowadzając zamieszanie w postaci zbyt dużej ilości opcji. 

Kolejnym przykładem narzędzia jakie wpadło mi w oko jest miesięczny(lub roczny) wydrukowany z internetu kalendarz który w przejrzysty sposób potrafi ukazać nam najważniejsze wydarzenia. Oczywistością jest, że taki kalendarz warto powiesić w widocznym miejscu takim jak np. tablica korkowa.
Dla osób lubiących gadżety proponuję program zsynchronizowany z Twoim komputerem, (np. kalendarz google) jednakże tutaj pole do popisu zostawiam każdemu z osobna, ponieważ na rynku mamy całe mnóstwo e-kalendarzy ułatwiających planowanie swojego dnia. 

Trzecia propozycja to standardowe wyposażenie wielu domów i biur na świecie, czyli karteczki samoprzylepne 🙂 Dzięki swoim kolorom potrafią zdziałać naprawdę wiele, zaś „obsługa techniczna” zależy od naszej kreatywności . Do wyboru mamy mnóstwo wersji i myślę, że nawet najbardziej wymagający znajdą coś dla siebie.


Jeżeli wpis okazał się pomocny, zachęcam Cię do zostawienia po sobie komentarza, być może masz swoje wypróbowane metody które pomogą innym, lub inne zdanie na temat planowania dnia 🙂 

Polecam również polubienie fanpage na facebooku, dzięki któremu będziesz na bieżąco.Pozdrawiam mega pozytywnie 

(Zdjęcie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *