Jak szukać pracy? Praktyczne wskazówki i nietypowe metody

Wersja tekstowa czy nagranie?
Jeśli wolisz słuchać wpisu w drodze do szkoły czy pracy, możesz pobrać nagranie w formacie mp3 klikając w ten link 😉


Każdy z nas chciałby znaleźć pracę w ciągu 5 minut, oraz cieszyć się z rozwoju i pozytywnego podejścia swojego pracodawcy. 
Na przeszkodzie stoi kilka stereotypów, które postaramy się zastąpić pozytywnym podejściem. Nigdzie nie ma pracy, każdy pracodawca stara się wykorzystać swojego pracownika do cna, zaś sam pracownik powinien potulnie zgadzać się na wszelkie nadgodziny 
i nieprzychylne komentarze. By obalić te mity zapraszam do lektury wpisu, który ukaże ciekawe metody szukania pracy, oraz przedstawi ten temat w trochę mniej skomplikowany sposób, niż kreuje go większość 🙂


Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Być może nie spodobałeś się ze względu na swój strój. Może był schludny, jednakże nie zawsze warto zakładać garnitur. Buty które masz od 5 lat mogą być już mocno sfatygowane, zaś zarost niemile widziany. Możesz posiadać najlepsze kompetencje na rynku, jednak liczy się fakt w jaki sposób zaprezentujesz się na pierwszym spotkaniu. W czasie jego trwania, przyszły pracodawca postanowi sprawdzić czy poważnie traktujesz samego siebie i potrafisz dostosować się do sytuacji. Jeśli pragniesz zatrudnić się na stanowisku mechanika samochodowego w lokalnym warsztacie, nie musisz, a wręcz nie powinieneś przesadzać z elegancją, ponieważ może to bardzo łatwo wystraszyć potencjalnego pracodawcę. Z kolei w sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej w znanej firmie finansowej, warto zadbać nie tylko o świetnie skrojone ubranie, lecz także podstawowe zasady higieny. Co jeszcze bywa powodem do odmowy zatrudnienia?

– Niedostosowanie słownictwa do tematyki spotkania ( używanie potocznych określeń w poważnej instytucji) 
– Niepewność swojej wartości (nieumiejętność wymienienia swoich zalet) 
– Zbyt luźne podejście co do spotkania (traktowanie swoich rozmówców niepoważnie)
– Przecenianie swoich osiągnięć i możliwości (zbytnia fantazja w CV oraz powoływanie się na nieistniejące umiejętności np takie jak język obcy).


Sposoby na poszukiwania 

O to kilka sposobów, które nie są powszechnie praktykowane, lecz przez swoją oryginalność mogą przynieść o wiele lepsze efekty, niż tradycyjne podejście do poszukiwania pracy. 

– Składanie bezpośrednio swojego CV oraz listu motywacyjnego w firmach w których chcielibyśmy pracować. Nie chodzi tutaj o odpowiadanie na oferty po przeczytaniu ogłoszeń, lecz składanie ich samym firmom. Zaproszenie do pracy? Owszem, my też możemy takowe przygotować, oczywiście w odpowiedniej formie. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Jeśli wiemy, że szef firmy należy do osób z bardzo dużym poczuciem humoru, warto podejść do całej sprawy w intrygujący sposób, fundując mu zaproszenie do parku rozrywki w którym to przedstawisz mu siebie z jak najlepszej strony. Jeśli firma w której chcesz pracować zajmuje się wytwarzaniem słodkości, stwórz swoje dzieło w postaci tortu i wyślij do prezesa razem z dołączonym do niego CV. Nietuzinkowe sposoby na pewno przyciągną uwagę potencjalnego pracodawcy oczywiście tylko wtedy, gdy będą przygotowane w rozsądny i przemyślany sposób. Różowe CV napisane na pachnącym papierze niekoniecznie spodoba się w banku, zaś transparent wywieszony na domu w małej miejscowości może wzbudzić negatywne emocje wśród lokalnej ludności. 

– Stwórz stronę internetową na której przedstawisz swoją osobę, oraz dasz możliwość potencjalnym pracodawcom na sprawdzenie Twoich kompetencji oraz doświadczenia jakie do tej pory zdobyłeś. Możesz zatytułować ją swoim imieniem i nazwiskiem, bądź wymyślić ciekawy slogan przyciągający uwagę potencjalnych pracodawców. Jeśli jesteś nieśmiały, taka forma promocji siebie na pewno pomoże Ci w uzyskaniu wielu ciekawych kontaktów, przydatnych w późniejszym życiu zawodowym. Na stronie tej możesz zamieścić zwykłe CV, ale również i całą historię, która ukaże Cię w jak najlepszym świetle i da możliwość odbycia wielu rozmów o pracę. W takiej sytuacji to ty wybierasz gdzie i u kogo chcesz pracować, ponieważ to do Ciebie przychodzą osoby, które być może będą Twoim szefem. 

– Zorganizowanie spotkania w formie bankietu dla potencjalnych pracodawców. Zaproszenie kilkunastu osób z branży w celu nawiązywania relacji biznesowych w środowisku np. danego województwa, oraz przedstawienie swojej osoby w jak najlepszym świetle. Niekoniecznie musimy używać do tego CV. Jeśli zorganizujemy wspaniałe przyjęcie i nie uda nam się zdobyć stanowiska od razu i tak dostajemy na start mnóstwo nowych znajomości oraz fakt, iż na pewno zostaniemy zapamiętani na długo. 


– Dobrym pomysłem jest stworzenie własnego logo lub produktu, które będzie reklamowało nas na rynku pracy. Poprzez grę słów oraz trafiony obrazek możemy naprawdę wiele osiągnąć. Jeśli chcielibyśmy przedstawić swoja osobę w jak najlepszym świetle lokalnemu pracodawcy, który jest właścicielem sklepu metalowo – elektrycznego, warto stworzyć swoją gazetkę w której będziecie na bieżąco informować mieszkańców o sposobie na naprawianie przydomowych sprzętów. Wzrost zainteresowania zakupem konkretnych narzędzi, pokaże potencjalnemu pracodawcy, że dzięki waszej kreatywności możecie osiągnąć naprawdę wiele, dając tym samym możliwość rozwoju lokalnemu sklepowi. 

Pamiętaj, jeśli pragniesz zacząć poszukiwania skup się na tym by dobrze wyglądać, być pewnym siebie oraz pełnym kreatywności już na samym początku. Metod poszukiwania pracy jest wiele, zaś którą ty wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Trzymam kciuki za przyszłą pracę i mam nadzieję, że spełnisz swoje marzenie w postaci stanowiska w danej firmie bądź własnego biznesu.

Zapraszam Cię do polubienia fanpage na facebooku, na którym to dowiesz się w jaki sposób motywować się każdego ranka oraz szukać powodów do nieustannego rozwoju 🙂  
Zapisz się również na Newsletter znajdujący się z prawej strony bloga, dzięki któremu będziesz na bieżąco.

Pozdrawiam mega pozytywnie 
(Zdjęcie)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *