Czy warto iść na studia?


Wersja mp3 do pobrania TUTAJ 🙂


Wielu ludzi pragnie pójść na studia, skończyć je i dostać pracę. Chcieliby zdobyć dobre wykształcenie oraz wejść na rynek pracy z wiedzą jaką zdobyli w ciągu tych kilku lat. Co ich powstrzymuje? Sytuacja na rynku pracy oraz wszechobecna panika, która mówi, że nie ma pracy, doktorzy wykonują słabo płatne zadania, zaś wszyscy w Polsce martwią się co będzie jutro. Mało kto dostrzega osoby które jeżdżą sportowymi samochodami, wyjeżdżają na egzotyczne wakacje i prowadzą szczęśliwe życie. Takich osób jest całe mnóstwo zaś warunkiem takiego stanu nie są wcale studia. 


Od początku, czyli jakie mamy plusy?

Po pierwsze wielu pracodawców wymaga od nas byśmy mieli wykształcenie wyższe oraz dokument potwierdzający nasze umiejętności. Dzięki temu możemy awansować oraz pracować na wyższym stanowisku niż bez wykształcenia. Ze względu na sytuację panującą na rynku pracy, większość osób ma studia zaś sam tytuł magistra jest niedoceniany. Z jednej strony jest wymagany przez rynek, zaś z drugiej nie daje nam merytorycznej wiedzy. Drugim plusem studiów jest możliwość uczestniczenia w naprawdę wielu przedsięwzięciach, które w sposób bardzo ciekawy poszerzają naszą wiedzę oraz pomagają nam zdobyć doświadczenie. Dzięki udziałowi w wielu konferencjach oraz szkoleniach możesz wyrobić sobie pierwsze umiejętności organizatorskie oraz wzmocnić pewność siebie, dzięki której na rynku pracy będziesz mieć łatwiejszy start.  Należy również wspomnieć o sytuacji na rynku szkoleń, które to organizowane są często za darmo właśnie dla studentów. Czas jaki dostajemy na uczelni możemy wykorzystać nawet na rozwinięcie swojego biznesu. Zazwyczaj mamy wtedy mieszkanie bądź nie wyprowadziliśmy się jeszcze z domu rodzinnego i dzięki temu mamy do dyspozycji mnóstwo czasu (brak gotowania, sprzątania itd) i możemy go poświęcić na zbieranie informacji związanych z rynkiem pracy oraz biznesem jaki chcielibyśmy założyć. Muzea, teatry, kina, podróże? To wszystko stoi przed nami otworem dzięki wielkim zniżkom jakie mają zazwyczaj studenci. Dzięki temu możesz przejechać 500 km za dosyć małą kwotę, zaś do teatru pójść za 20 złotych, gdzie zwykła cena to np. 70 🙂 Zniżki i jeszcze raz zniżki, to bardzo duży plus bycia studentem zwłaszcza dla tych, którzy pragną się nieustannie rozwijać. 

Poza wyżej wymienionymi przykładami mamy do dyspozycji jeszcze jedną ważną rzecz, a mianowicie możliwość stworzenia sieci kontaktów. Będąc studentem możemy wejść na wiele imprez związanych z biznesem czy rynkiem pracy co sprzyja wyrabianiu sobie znajomości, które przydadzą nam się w przyszłości i życiu „po studiach”. Rozdawanie swoich wizytówek, oraz pokazywanie się z jak najlepszej strony to pierwsza i najważniejsza rzecz w takich sytuacjach, ale o tym za chwilę 🙂


Co jest na „NIE”?

Pierwszym faktem jest to, że tytuł magistra ma teraz mnóstwo osób, i większość z nich poszła na studia z przekonaniem, że uda im się dostać dobrą pracę samym ich skończeniem. Niestety, tytuł nie zobowiązuje pracodawcy do natychmiastowego przyjęcia na dane stanowisko ( a szkoda 😉 ) zaś odbycie studiów nie gwarantuje sukcesu na rynku pracy. Następnym faktem przemawiającym na niekorzyść studiowania jest bardzo zawiła procedura samego uczęszczania czyli bieganie po wpisy, szukanie odpowiednich osób do załatwienia danej sprawy urzędowej oraz poświęcanie mnóstwa czasu na zbieranie dokumentacji oraz dopełnianie wszelakich formalności. Znacie kabaret, w którym pewien gość mówi ” studiowałem 12 lat, czemu tak długo? bo xerowałem ” Oczywiście to mocno przerysowana wypowiedź, niemniej jednak studiowanie wymaga od nas naprawdę sporo pracy związanej właśnie z bieganiem oraz załatwieniem spraw urzędowych.  

Studnia w zależności od kierunku oraz naszego zaangażowania mogą nam dać wiedzę lub zmarnować czas jaki na to poświęciliśmy. Na każdym kierunku mamy osoby, które pragną przekazać nam wiedzę wykraczającą poza program oraz takie, które prowadzą zajęcia według ściśle określonych zasad. Bez naszego zaangażowania trudno będzie nam zdobyć doświadczenie poza wiedzą teoretyczną. 


Najważniejsze pytania

Jakie pytania warto sobie zadać przed podjęciem studiów? 

1. Dlaczego chcę iść na studia?
2. Co konkretnego będę mógł dzięki nim osiągnąć?
3. Jak widzę siebie po zdobyciu dyplomu na rynku pracy?
4. W jaki sposób wykorzystam możliwości jakie daje mi studiowanie ( szkolenia, warsztaty, zniżki)


Mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć przydatne informacje w tym wpisie i zdobyta wiedza pozwoli Ci na podjęcie decyzji w jakim kierunku pragniesz podążać w życiu 🙂 Zapraszam do komentowania oraz wygłaszania swoich opinii.

Pozdrawiam mega pozytywnie 

(Zdjęcie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *