Psychologia relacji

Relacje jakie chciałbyś mieć z rodziną, żoną, mężem dziećmi i otoczeniem, to największe wyzwanie jakie stoi przed Tobą. Poprzez ciągłą pracę oraz nabywanie nowych doświadczeń, stajesz się coraz lepszą wersją siebie samego. Niełatwo stworzyć idealne relacje, jednakże warto inwestować w swój rozwój. 

Książka, którą miałem okazję czytać, to zestaw praktycznych porad oraz historii, które ukazują jak bardzo zakorzenione są w nas dawne stereotypy i przeświadczenia. Zdanie na temat wychowania dzieci, relacji z żoną/ mężem i otoczeniem, które wpływają na nas każdego dnia, stają się nie do zniesienia, jeśli nie wiemy skąd pochodzą. Poprzez jasne i klarowne tytuły rozdziałów mamy do dyspozycji całkiem dobre narzędzie do pracy nad swoimi relacjami. Dla przykładu możemy podać tytuł jednego z rozdziałów Zasady komunikacji w związku. Wydawać by się mogło, ze sprawa dotyczy jasnych komunikatów i braku agresji, jednakże podział na podrozdziały uzmysławia nam, że relacje to nie tylko rozmowa lecz również sposoby jej wykonywania (przez telefon, email itp). Kłótnie, podchody i sposoby reagowania na problemy to tylko niektóre tematy poruszane w książce. 

Co dostajemy konkretnie?
Książkę, która pod względem estetycznym znajduje się wysoko w moim rankingu (twarda okładka, dobry druk, zakładka w formie paska w środku) Wewnątrz znajduje się duża dawka wiedzy, którą możemy wykorzystać lub zignorować. Wszystko zależy od potrzeb, które mamy w danym momencie. 
Pod koniec książki znajdują się ćwiczenia, które mogą być dobrym uzupełnieniem dla każdego kto pragnie zmian i chce świadomie rozwijać i zmieniać swoje relacje. Minusy również istnieją, a konkretnie sposób w jaki autor wplata „ćwiczenia”, które mają usprawnić relacje. Miejsce na wdrożenie wiedzy znajduje się na końcu książki, zaś dodatkowe informacje co mamy zrobić w środku książki są po prostu irytujące. Publikację polecam wszystkim tym, którzy chcieliby zrozumieć motywy działania swoich rodziców, dzieci oraz partnerów. Każdy z nas ma indywidualny charakter, jednak powody dla których pragniemy poprawiać relację z drugim człowiekiem są takie same. Chęć szczęśliwego życia, pełnego radości i zrozumienia to cel każdego z nas, dlatego warto znaleźć czas na lekturę nie tylko tej książki, ale również innych publikacji związanych z relacjami między ludźmi.  


Pozdrawiam serdecznie Paweł Zieliński 


1 myśl na “Psychologia relacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *