ŚWIĘTA, czyli jak nie zwariować

Zakupy, promocje, pięknie opakowane rzeczy po prostu szał. Wszechobecne reklamy, które mówią, że MUSISZ mieć wielką choinkę, MUSISZ kupić każdemu świetny drogi prezent, no i MUSISZ kupić kolejne ozdoby. Otóż nie bardziej mylnego 🙂 Wszelkie zakupowe szaleństwo tworzone jest przez Ciebie samego. Jeśli podejmiesz decyzję, że jedziesz na zakupy dzień przed świętami to nie zdziw się jeśli na parkingu nie będzie miejsc, sprzedawcy będą zajęci, zaś produkty z reklamy wyprzedane. to TY decydujesz jak będziesz reagował na reklamy i sugestie ludzi którzy robią zakupy spożywcze w dzień świąt.1. Zacznij działać wcześniej

Co stoi na przeszkodzie, byś kupił prezenty teraz? Przecież sklepy mają w swojej ofercie tyle zabawek, ozdób, rzeczy i opakowań na prezenty, że możesz zrobić to w każdej chwili. Godzina po pracy czy zajęciach i masz już wszystko. Wystarczy powtórzyć całość przez dwa trzy dni i nie będziesz musiał ganiać ostatniego dnia i denerwować się wszechobecną atmosferą. Nie wiesz co kupić? Panika jaka będzie siana w ostatnich chwilach otwarcia sklepów nie pomoże Ci się skupić więc warto byś zastanowił się nad tym teraz. Nie masz czasu? A czy dzień przed świętami gdy będziesz musiał kupić karpia, opakowania na prezenty a na dodatek zawieźć rodzinę do kościoła czas nagle się rozciągnie? to tylko wymówki, które tylko i wyłącznie potęgują atmosferę wytwarzaną przez media. 


2. Ile wydasz na święta?

Średnią kwotą jaką wydamy na święta to 1000zł.
Prezenty, dekoracje, jedzenie, paliwo, ubrania…
Nie da się latać z kalkulatorem by przewidywać wszelkie operacje finansowe, ale da się podejść do wszystkiego rozsądnie. Jeśli wiesz, że dzieci dostaną prezenty od dziadków, lub innych członków rodziny, po co kupować upominki za 150 – 200 zł skoro równie dobrze, można stworzyć coś samemu, bądź tak zorganizować prezent by nie kosztował ani grosza ( da się 🙂 ) Jeśli wiesz, że będziesz jechał do rodziny drugiego dnia świąt zastanów się czy wszystkie potrawy jakie zamierzasz przygotować będziesz miał okazję zjeść. Skoro wybieracie się z rodziną w dalszą podróż przygotuj wszelkie potrzebne rzeczy wcześniej. Bajki dla dzieci możesz nagrać na zwykłe płyty lub pendriva, książki do czytania nie muszą być nowe, a jedzeniem mogą być kanapki, nie chipsy czy słodycze, które będzie trzeba kupić. 3. Magia, czyli jak media widzą święta

Mnóstwo prezentów, kominek, radość i pięknie zastawiony stół. Ubrania niczym z wybiegu, i pięknie dobrane kolory. Dom ma białe ściany, dywany również są jasne, zaś meble nowe. Ideał 🙂 Święta to czas dla rodziny, nie promocji w sklepie. Dzięki reklamom możemy kupić wspaniałe prezenty, ale poprzez niewłaściwą interpretacje poszczególnych produktów mamy przed oczami obraz czegoś co próbujemy wprowadzić do swojego domu, bez zastanawiania się, czy jest to nam naprawdę potrzebne. „Recepta„?
Po pierwsze kup prezenty wcześniej, nie pozwól by sklepy dyktowały Ci jaka ma być atmosfera wokół Ciebie. W drugiej kolejności postaw sobie pytanie, co jest Ci naprawdę niezbędne. Jeśli potrawy to w jakiej ilości, jeżeli prezenty to skąd i za jaką kwotę. Ostatnia rzecz to warunki w jakich obecnie się znajdujesz, jeśli masz mało miejsca w mieszkaniu, dopasuj ilość dekoracji. Jeśli prezenty pod choinką mają być duże postaraj się stworzyć opakowania samemu, bez wydawania zbędnych pieniędzy.

 (Obrazek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *