Prokrastynacja, czyli dlaczego warto działać

Ale mi się nie chce….
Mam tyle na głowie….
Po co to robić, przecież mogę przestawić to jutro…
Nie chce mi się dzisiaj uczyć, egzamin mam dopiero za tydzień…
Samochód jest brudny, ale i tak mamy brzydką pogodę…

Znasz to? Masz poczucie, że Twoje życie utknęło w martwym punkcie i nie masz na nic ochoty? W takim razie zacznij działać. Przestaw swoje dotychczasowe obroty na wyższe i nie zajmuj tym co niepotrzebne. Dekoncentruje Cię internet? wyłącz go. Masz problem, bo telefon nie przestaje dzwonić? wycisz lub wynieś do innego pomieszczenia. Jeśli masz problem z destruktorem pozbądź się go. Nie pozwól na to by nowoczesna technika stała się Twoim wrogiem. Korzystaj z niej w pozytywny sposób i ciesz się z możliwości jakie stoją przed Tobą. 

JAK ROZPOCZĄĆ PRZEMIANĘ

Po pierwsze zlikwiduj wszelkiego rodzaju pochłaniacze czasu. Wyłącz portale społecznościowe, strony ze śmiesznymi obrazkami i wszystkie inne urządzenia, które sprawiają, że odrywasz się od pracy. Chcesz korzystać z facebooka? ok, ale wyznacz sobie konkretny czas i pilnuj się tego. Chcesz się odprężyć i pooglądać śmieszne obrazki? ok, ale zamontuj licznik, który powie Ci ile czasu spędzasz na takim działaniu. Następnym krokiem powinno być stworzenie przez Ciebie jak najlepszych warunków do pracy, czyli porządek w miejscu pracy, usunięcie rzeczy, które rozpraszają Twoją uwagę i tym podobne. Gdy będziesz przebywał w środowisku stworzonym do pracy, zobaczysz, że możesz naprawdę dużo osiągnąć i być bardziej wydajny, nawet po tak prostej zmianie jak przejście do innego pokoju pełnego światła.

ODETNIJ ICH

Jeżeli posiadasz znajomych, którzy ciągną Cię w dół odetnij się od nich. Nie pozwól by niespełnione ambicje kolegi z pracy dawały Ci powód do użalania się nad sobą. Jeśli Twoje otoczenie mówi Ci żyj według tego jak żyją inni, nie wychylaj się, nie warto, nie uda Ci się, zmień to otoczenie. Nie musisz koniecznie od razu zrywać wszelkich kontaktów, ale stopniowo ograniczaj by przestać je w ogóle podtrzymywać. Po co Ci znajomość z kimś kto wiecznie narzeka lub ściąga Twoje marzenia w dół? Nie próbuj na siłę przebywać w środowisku, które tylko czeka by powiedzieć Ci jakie życie jest ciężkie a ty nie masz co marzyć bo i tak nic z tego nie będzie. 


WPROWADŹ NOWOŚĆ

Nowe nawyki, nowe otoczenie, nowi ludzie i wszystko to z czym masz do czynienia. Nie bój się zrobić pierwszego kroku i wyjść z sali. Nie obawiaj się, że ktoś krzywo popatrzy na Twój zestaw śniadaniowy składający się ze zdrowych rzeczy, przestań rozmyślać co by było gdybyś jednak podporządkował się wszystkim w pracy i nie rozmawiał z szefem gdy coś idzie nie tak. Chcesz zmian? Zacznij od pierwszego kroku, potem będzie tylko lepiej 😉 Pozbądź się wszystkich dotychczasowych i „starych” rzeczy, które powodują, że stoisz w miejscu. NOWE, to słowo odmień we wszystkich możliwych sposobach. Staraj się działać w taki sposób, by całe otoczenie wołało „zrób to” ” działaj” „realizuj marzenia” „produkuj pozytywne myśli, które będą mogły poprawiać Ci humor i prowadzić tam gdzie dotąd bałeś się stąpać. CO ZROBIĆ BY POZBYĆ SIĘ PROKRASTYNACJI?

1. Podejmij decyzję, że chcesz działać.

2. Zacznij od zmiany otoczenia (pokój) i środowiska (ludzie z którymi się kontaktujesz)

3. Nie wracaj do starych przyzwyczajeń, znajomych, miejsc które były powodem prokrastynacji. 

4. Zacznij na nowo budować swoją definicję szczęśliwego i pozytywnego dnia.

5. Stwórz swoje rytuały odpoczynku, które wprowadzą Cię w pozytywny stan i pomogą zregenerować siły w taki sposób jaki będziesz chciał.


Punkt pierwszy, wstań i powiedz sobie dość. Zacznij działać, czyli fizycznie wykonuj jakieś czynności ( idź pobiegać, pograj w grę planszową, pójdź do fryzjera, porozmawiaj z kimś o rozwoju osobistym) Drugi ważny czynnik to zmiana tego co widzisz wokół siebie. Kolory ścian, wystrój wnętrza, wygląd Twojego kalendarza. Wszystko to definiuje nastrój wokół Ciebie. Możesz zmienić swoje zapatrywania uruchamiając odtwarzacz z wesołą muzyką, lub zmieniając kolor pokoju na jaśniejszy. Co dalej? 🙂 Nie chodź w miejsca które powodowały Twoją frustrację. Nie kontaktuj się z osobami, które narzekały i nie pozwalały realizować Ci marzeń. Pozbądź się destraktora, który non stop będzie Cię zabierał w przeszłość. Pozytywne nawyki, kąpiel przy blasku świec, dziękowanie za przeżyty dzień czy jedzenie ulubionej potrawy to wszystko co możesz wprowadzić do swojego życia by zmienić dotychczasowe „nudne” i negatywne przyzwyczajenia. 


Chcesz zrezygnować z prokrastynacji?
WIĘC PODEJMIJ DECYZJĘ I ZRÓB TO! 🙂Pozdrawiam serdecznie Paweł Zieliński 

2 myśli na “Prokrastynacja, czyli dlaczego warto działać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *