Jak nie budować nawyków?

Nawyk, rzecz przydatna, ciekawa i rozwijająca.
Proces tworzenia? 
Skomplikowany, męczący, trudny do opowiedzenia, nudny…

Tworzenie nawyku to rzecz, niełatwa, jednakże do zrobienia. Wszystko zależy od tego jak bardzo chcemy się zmienić. To co jest dla Ciebie w danym momencie nieprzyjemne, negatywne i złe da się bardzo często zmienić za pomocą wprowadzenia nowych nawyków. Jest jednak jedno ALE. Na rynku mamy istne zatrzęsienie materiałów związanych z tworzeniem nawyków i bardzo trudne zadanie by wybrać coś wartościowego.

Po przeczytaniu książek, artykułów i wpisów doszedłem do wniosku, że po pierwsze każdy z nas potrzebuje innej ilości czasu i zupełnie odmiennej motywacji do tego by wprowadzić nowy nawyk. Czym jest nawyk? 
To zautomatyzowana czynność, jaką nabywasz w wyniku ćwiczeń. Jeśli w jakiś sposób chcesz zmienić swoje życie, powinieneś pamiętać, że jesteś indywidualną jednostką, która funkcjonuje w konkretny sposób i nie może być taka jak inni. Czerpanie z doświadczenia innych, oraz wiedzy jaką posiadają jest dobrym pomysłem, ale stosowanie TEGO SAMEGO u siebie, bez uwzględnienia zmian jest już bez sensu. 


Jak NIE BUDOWAĆ nawyków? 
1. Nie kopiuj, lecz przyjmij i udoskonalaj
Kopiowanie wszystkiego jest po prostu nieopłacalne. Marnujesz czas na wdrażanie pomysłów, które nie mają u Ciebie racji bytu. Po co Ci taki sam trening jaki robi sąsiad, skoro nie masz problemów ze zdrowiem, lecz z kondycją?

2. Bądź cierpliwy i daj sobie czas, nie poganiaj się.
Na jeden nawyk potrzebujesz dwóch dni, na inny 3 miesiące. Nie denerwuj się, nie poganiaj, bo nerwy i frustracja nie są Ci potrzebne. Potrzebujesz spokoju, i wielu prób, które stworzą w końcu nawyk.


3. Buduj nawyki, ale nie zmuszaj się do niczego.
Jeśli czujesz, że wstawanie o 5:00 rano to nie twoja bajka, nie zmuszaj się do tego. Nie musisz zrywać się skoro świt, jeśli nie masz ku temu powodów. Nie jest prawdą, że wszyscy ludzie, którzy osiągnęli coś w życiu wstawali bardzo wcześnie i od razu tworzyli wspaniałe projekty / rzeczy / wynalazki. Może lepiej pracuje Ci się w dzień, albo wieczorem.Buduj nawyki dla siebie, nie zmuszaj się do niczego, czerp z wiedzy innych, ale nie kopiuj bezmyślnie. 
Daj sobie czas i twórz taki zachowania, które przyniosą Ci mnóstwo pozytywnych zmian 🙂 


A jak ty budujesz swoje nawyki i ile czasu Ci to zajmuje? 🙂


(zdjęcie)


4 myśli na “Jak nie budować nawyków?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *