Konsumpcja – Wybór indywidualny.

Każdy z nas każdego dnia dokonuje tysiecy wyborów. Zarówno w swoim własnym domu, pracy czy życiu osobistym. Niektóre wybory wpływają na nas pozytywnie innie juz nie. Całokształt rzeczy odnosnie zakupów i ich spozytkowania nazywamy konsumpcją. By cos skonsumować
1. Idziemy do sklepu
2. Kupujemy
3. „Zuzywamy” / korzystamy z tego
W tych trzech krokach typowego człowieka zabrakło jednego punktu.
—-> ANALIZUJEMY, MYŚLIMY, PORÓWNUJEMY.
Wybory dokonywane przez nas przez całe życie doprowadza do róznych często bardzo nieprzyjemnych sytuacji…
Przykład 1:
Idziemy do salonu samochodowego w celu kupna nowego samochodu. Nie wiemy czego chcemy, co najbardziej bedzie nam pasowało itp. odwiedzamy pierwszy z brzegu. Tam podchodzi do nas przemiły sprzedawca, oferujacy na wejsciu mnóstwo dodatków, znizki, kupony rabatowe na akcesoria itp. Owszem to jest ich praca, to dzieki temu świat sie kreci a rynek nowych samochodów nabiera rozpędu. jest jedno ale..
POCO NAM SAMOCHÓD TERENOWY Z BENZYNOWYM SILNIKIEM O POJEMNOŚCI 3 l ?
Czy mieszkając w mieście i dojeżdżajac 5 lub 10 km do pracy potrzebujemy az 5 miejsc ze skórzaną tapicerką i mnóstwem dodatków? NIE.
Przykład drugi:
Udajemy sie do sklepu w celu kupienia laptopa. Mamy na to przeznaczone ok 2000 zł. idziemy, ogladamy, ceny różne zaczynające się od np kwoty 1500 zł. Nagle podchodzi do nas nastepny miły pan i informuje, że własnie dzisiaj kończy się niesamowita promocja, która zmiejsza cenę super mobilnego i ultra nowoczesnego laptopa z 3200 do 2800zł. Tłumaczy, przekonuje, a my bez chwili zastanowienia idziemy, bierzemy ten „ultraowoczesny” sprzęt i udajemy się do kasy…..
Co można powiedzieć?…BRAK SŁÓW…
Na własne zyczenie się zadłużamy
Na własne zyczenie nabywamy rzeczy, które nie sa nam potrzebne
I w koncu na własne życzenie pozbywamy sie możliwości kupna rzeczy naprawde nam potrzebnych, które ukaża swą potrzebe niespodziewanie. (zepsucie telefonu, zwiększenie czynszu itd)
Cały swiat potrzebuje pieniędzy, obrotu towarami i wszystkiego co związane jest z konsumpcją…Ale nie potrzebuje kolejnych zadłuzonych obywateli którzy skarżą sie na swój los…jacy to oni nieszczęsliwi, i pozbawieni widoków na przyszłosc..
Widoki na przyszłość zależą własnie od NAS. To czy zaoszczędzimy na remont pokoju, czy wydamy na laptopa za 3000 zł którego i tak NIE WYKORZYSTAMY nawet w 1/4 jego mozliwości zależy od tego CO ZROBIMY. Zasłanianie sie swoim charakterem, stanem ducha czy przyzwyczajeniami jest smieszne…Przyzwyczajenia sa poto żeby je zmieniać. To nie jest coś co MUSI byc. To być ewentualnie MOŻE.
Kończąc ten wpis chciałbym zaapelować do wszystkich, kupujcie to na co macie ochotę, ale róbcie to ŚWIADOMIE. Nie wygłaszajcie mów w stylu, ” mam tyle niepotrzebnych sprzętów w domu bo to jest takie śmieszne, i zabawne…”, ” Uwielbiam zakupy i  będę bez namysłu kupował najnowsze gry za 150 zł”  To jest zabawne, ale dla sąsiada obok, który może sobie pójść do teatru lub kupic nowy rower ponieważ nie uległ namowom „znawców kolegów” i nie kupił samochodu za 20 tysięcy złotych, ze skórzaną tapicerka, która się brudzi i skrzynią biegów, która jest bardziej awaryjna niż Chińskie lampki choinkowe :D.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie Paweł 😉

1 myśl na “Konsumpcja – Wybór indywidualny.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *